Rozdíl je patrný již na první pohled, krb nabízí otevřený oheň (pokud tedy nejsou osazeny krbovou vložkou) oproti tomu krbová kamna uvězňují oheň za sklem. Je tedy důležité si řádně rozmyslet, jakou máme představu a co od toho očekáváte.
Klasický krb s otevřeným ohněm se doporučuje v případě, že jej budete mít spíše jako dekoraci v obývacím pokoji, topit v něm budete jen příležitostně a máte ještě jiný zdroj topení.
Pokud se nechcete vzdát klasického krbu, je ideálním řešením pořídit si krbovou vložku. Vyrábějí se dva druhy krbových vložek – jednoplášťové a dvouplášťové. Krbová vložka zvyšuje výhřevnost krbu a je také bezpečnější díky skleněným dvířkům, takže Vám na zem nelítají jiskry a nepadá popel. Nesmíte ovšem zapomínat na to, že instalace vložky je poněkud složitější než instalace u kamen. Vložka se musí obestavět nebo obložit. V dnešní moderní době to již není žádný problém a pokud si na takovou stavbu netroufáte sami, existuje spousta prodejen a řemeslníků, kteří se stavbami krbů zabývají.
Krbová kamna jsou jednodušší co se týče zabudování do prostoru a jsou také méně náročná na prostor. Rozhodující je, kolik kubických metrů si přejete vytápět a do jakého prostoru jsou kamna určena (dům, chata, chalupa atd.). Vybrat si můžete ze širokého sortimentu různých kamen, záleží jen na Vaší představě a požadavcích. Základní rozdělení kamen podle materiálu - jsou kamna litinová, kachlová a smaltovaná. Velkou předností krbových kamen je jejich účinnost. Pro ušetření nákladů při vytápění je dobré si pořídit kamna s výměníkem. Existují dva typy výměníků – buď teplovodní nebo teplovzdušný. Zapomenout nesmíte také na umístění kamen – tedy správné rozměry komínu, kouřovody, regulovatelný přívod vzduchu a odtah.