Počet položek: 0 0 Kč

Materiály krbových kamen

 

  V převážné většině se jako základ používá ocel a v kombinaci s různými izolačními materiály do ohniště.

Ocel – jako legované železo je možno vyrobit s vysokou žárovou odolností, ale nemá tepelně izolační vlastnosti pro stabilní udržení vysoké teploty. Proto se ohniště obkládá materiály, které umí teplo akumulovat a dlouhodobě mu odolávat.

Šamot – jako obklad je nejstarší, nejlevnější, ale má nejnižší pevnost. Proto praská a musí se vyměňovat. Nyní se často nahrazuje vermikutitem, který má podobné vlastnosti, ale delší životnost.

Litina – je také velmi starý materiál, který i v nynější době může dobře plnit účel obkladu ohniště. Má velkou pevnost. Prakticky se nedá dřevem při přikládání poškodit.

Žárobetony – pro mnoho lidí zcela nový materiál. Ve skutečnosti je největší výroba v České republice, kde máme nejdelší tradici. Hlavně se využívá při výrobě vyzdívek kotlů, licích forem na kovy, ale také u dražších krbových kamen. Největší předností je vysoká žárová odolnost 1200°C až 1600°C, vyšší pevnost proti šamotu a mnohem vyšší akumulace tepla. Desky do ohniště se vyrábějí litím do formy, mají bílou až šedou barvu. V takto obloženém ohništi je možno dosahovat po nahřátí stabilně vysokých teplot až k 1000°C. Vysoká sálavá složka vycházející přes sklo, krásný pohled do zářícího ohně a dokonalejší využití uvolněné energie jsou přednostmi tohoto materiálu.

Kachle – se vyrábějí z kaolinu a všichni tento materiál známe z koupelen jako obkladačky. Vrchní glazura se provádí nástřikem smaltu a jeho následným vypálením. Na povrchu glazury vznikají již při výrobě drobné vlásečnicové trhliny, které nejsou vadou.
Pro obložení kamen jsou díly větší, silnější a využívá se jedné vlastnosti – malé tepelné vodivosti. Výroba není vůbec jednoduchá a není mnoho výrobců, kteří umí vyrobit velké a stabilní díly. Kachle plní nejen funkci estetickou, ale především bezpečnostní.
Jejich povrch se nenahřeje nikdy tak vysoko, aby došlo k silným popáleninám při doteku. V domech s dřevěnými a sádrokartonovými stěnami zjednodušuje instalaci. Plní také funkci druhého pláště.
Výrobky mají potom všechny druhy tepelné energie. Nízkoteplotní sálání, ohřev vzduchu mezi plášti, kovové díly kamen a sklo mají zase vysokoteplotní radiaci. Toto jsou všechno složky tepla, které působí blahodárně na lidský organismus.

Mastek – hornina vyskytující se hojně v přírodě. Velkou výhodou je velká měrná hmotnost, odolnost vůči vysokým teplotám, nevodivost a akumulace tepla. Nevýhodou je nasáklivost. Barva je šedá až zeleno-šedá.
Na krbové obklady se používá stále častěji. Bez poškození umí „zkrotit“ vysoké teploty a předávat pomalu teplo do prostoru.

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací